Výstava fotografií Jana Berana „Jen tak chytat tóny“

Od 4. 6. 2019 u nás budou vystavené fotografie Jana Berana. Téma výstavy „Jen tak chytat tóny“. Vernisáž proběhne 4. 6. od 18:00 hodin.

Tóny máme spojené zpravidla s hudbou. Je však sluchový vjem pro vnímání tónů výhradní? Lze je přece také najít v obrazech nebo fotografiích, a to jak v barevné, tak v černobílé podobě. Naše výstava se pokusí hledat odpověď na otázku, zda lze zachytit tóny, které slyšíme, a převést je do vizuální fotografické podoby. A proč bychom nemohli zkusit zapojit i náš další smysl? Vždyť chuťové pohárky, kterých máme na jazyku deset tisíc, mohou zážitek z výstavy ve vinárně ještě umocnit o lahodné tóny vína.

O autorovi:
Autorem fotografií je Jan Beran, který se věnuje fotografování amatérsky. První snímky pořídil na černobílý kinofilm fotoaparátem svých rodičů. Brzy zjistil, že fotografický proces je trojnásobným zážitkem: poprvé, když se zmáčkne spoušť, podruhé v temné komoře, když se ve vývojce zviditelňuje latentní obraz na fotografický papír, a potřetí při prohlížení finální fotografie a jejím sdílení. Na střední škole využíval školní fotokomoru a později si zařídil improvizovanou temnou komoru vlastní. Svoje znalosti fotografického procesu si rozšiřoval z knih a z vlastní zkušenosti. Nikdy však nepomyslel, že by se věnoval fotografii profesionálně. Fotil pro radost pro sebe a blízké přátele. S příchodem vlastní rodiny bylo méně času, avšak bylo možné využívat barevné minilaby, což bylo pro rodinné fotografie dostačující. Ovšem když děti odrostly a možnosti se rozšířily o digitální fotografii se zpracováním na vlastním počítači, nešlo odolat. Tak začaly vznikat fotografie různých žánrů – portréty, krajiny, street foto, reportáže, experimenty. Výstava zahrnuje převážně kreativně zpracované snímky s hudebními motivy a je doplněna několika ukázkami dalších žánrů.

Sledujte nás a sdílejte se svými přáteli